• Haraparası Mh. 103. Sk No:12 Antakya, Hatay
 • info@antakyaizolasyon.com

Doğrusu ne? Tadilat tamirat mı?

Gerek gündÇelik yaşamda gerekse inşaat sektöründe sıklıkla kullandığımız “tadilat”, “tamirat” ve “onarım” kavramları sıklıkla birbiriyle karıştırılmaktadır. Bütün işlerimizde kalite ve mükemmelliğe önem veren ANTAKYA İZOLASYON, güzel Türkçemizin de her yerde doğru kullanılmasını savunmaktadır. Bu çerçevede sektörün içindeki insanlar olarak sıklıkla kullandığımız bu kavramlarla yapılmış bir açıklamayı sayfamızda özellikle yayımlamak istiyoruz. Bu konuda Türkçenin Dirilişi Hareketi adlı derneğin 13 Ağustos 2014 tarihinde yaptığı bir açıklamayı aynen aktarmak istiyoruz: Tadilat ve tamirat… Bu ikisi yanlış kullanılan, karıştırılan sözcükler. Arapça olduklarından anlamları tam özümsenememiş. Sıkça görürsünüz, “tadilat dolayısıyla kapalıyız” veya “evde tadilat yapıyoruz” Neden tamirat yerine tadilat deniyor? Daha havalı ve kibar bir sözcük gibi geliyor. Çünkü daha az anladığımız bir sözcük. Oysa çoğu kez yanlış olarak tamirat yerine kullanılıyor. Türkçesini bilsek ve kullansak böyle bir yanlış yapmayız.

Nedir Türkçeleri? Söyleyelim: Tamirat, “ONARIM” demektir. Eğer bozuk veya kırık bir şeyi onarıyorsanız, onarım (tamirat) yaparsınız. Tadilat ise “DEĞİŞİKLİK” demektir. Eğer düzeni değiştiriyorsanız, örneğin evinizde bir şeylerin yerini değiştiriyor, işlemelerini değiştiriyor, kısacası görünümde belirgin bir değişiklik yapıyorsanız; aynı tür malzemeyi aynı yerde, aynı biçimde kullanmıyorsanız o değişiklik (tadilat) demektir.

Türkçesini bilir ve kullanırsak, anlamsız sözler kullanmamış oluruz.

 • Tamirat: Onarım
 • Tadilat: Değişiklik
 • Tadilatci: Değişen
 • Güvenli Tadilat

  Bir mekânın tadilat ve tamiratının ne kadar zaman alacağı sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. Sektörün içindekiler için bu soru sorulmaması gereken sıradan bir soru gibi gelse de tadilat, tamirat ve onarım alanlarında yetkin olan ANTAKYA İZOLASYON olarak, bu soruyla sıklıkla karşılaşmaktayız. Özellikle yine memnun müşterilerimizin yönlendirmesiyle bizleri arayan birçok kişi ilk olarak yapılacak tamir, tadilat ve onarımın ne kadar vakit alacağını sormaktadırlar. Bu konuda netlikle verebileceğimiz cevap şudur: ÖncÇelikle bizimle iletişime geçtiğiniz andan itibaren ihtiyacınız olan tadilat, tamirat ve onarım en kısa zamanda projelendirilir. Sizin de tamir ve tadilat talepleriniz dikkate alınarak uygulamalara hızlı bir şekilde başlanılır. Mekânın büyüklüğüne göre süre değişebilmektedir ancak mesela 3+1 şeklindeki bir evin tadilat ve tamiratı ortalama olarak üç ile dört hafta sürmektedir. Ancak bu süre evin boş veya dolu olmamasıyla birlikte değişmektedir. Yine tamir, tadilat ve onarım yapılacak alanda kullanılacak malzeme, mobilyaların, fayansların, zeminin, su tesisatının, elektriğin durumu ayrıca müşterilerimizin ANTAKYA İZOLASYON’dan beklediği estetik talepler tüm bunlar tadilat zamanının uzunluğunu veya kısalığını belirleyen unsurlar olmaktadır.

  EV TADİLATI

  Sürekli ve dinamik bir şekilde yenilenen dünyamızda evler de aynen içinde yaşayan insanlar gibi kendini çağa uydurma ve zamanın hızına yetişme arzusundadır. Bu çerçevede ister yeni ister eski tüm evler sıklıkla tadilat, tamirat, onarım, yenilenme, su veya elektrik tesisatlarının elden geçirilmesine ihtiyaç duymaktadır. Tabi doğru bir tadilat ve tamirat için doğru stratejiler de önemlidir. Bu yönüyle bir evin tadilat ve tamiratı için yola çıkmazdan evvel her şey etraflıca düşünülmelidir Tadilat, tamir ve onarımdan geçirilecek çatı, banyo, tuvalet, tavan, yatak odası, mutfak ve mekânların tüm diğer alanları ihtiyaç listesine göre sıralanmalıdır. Hangi alanda ne gibi tadilat, tamirat, onarım veya yenilenmeye ihtiyaç olduğunu tam tespit etmek için güvenli bir iş ortağıyla çalışmak birinci öncÇelik olmalıdır. ANTAKYA İZOLASYON olarak bu konuda tam güvence vermekteyiz. Bizimle irtibata geçtiğiniz andan itibaren düşündüğünüz tadilat, tamirat ve onarım için uzman ekiplerimizi size yönlendirmekte ve size asla gereksiz yükler çıkarmadan, sizi ihtiyacınız olmayan harcamalara yönlendirmeden doğru bir fiyat politikasıyla tadilatınızı projelendirmeyi tadilatci kadromuzla taahhüt ediyoruz.

  Su Tesisatı

  İhtiyaç duyulan tamirat, tadilat ve onarımı projesine göre mutfaklardaki, banyolardaki ve kalorifer sistemlerindeki tesisatlar doğru bir projelendirmeyle yenilenmelidir. Su tesisatı tamirat, tadilat, yenilenme veya onarımdan geçirilirken uygulamasında insan sağlığı açısından standartlara uygun kaliteli plastik borular kullanılmalıdır. Uygulama bitirilmeden önce sızıntılara mahal bırakmamak için gerekli bütün testler doğru bir şekilde yapılmalı, bu noktada sadece bireysel tecrübelere değil tadilat, tamirat ve onarımlarda gelişen teknolojinin sunduğu tüm imkânlar etkin bir şekilde kullanılmalıdır.

  Mutfak Tadilatı Yapmak

  Gelişen teknoloji ve mimarı anlayışı mutfakları artık sadece yemeklerin pişirildiği alanlar olmaktan çıkarmış; mutfaklar artık evlerdeki gündÇelik hayatımızın merkezine oturan mekânlar haline gelmiş durumdadır. Daire içi ıslak alanların başından gelen mutfaklar zaman zaman onarım, tamirat ve tadilatçı ya ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda özellikle mutfaklarda, su tesisatı başta olmak üzere su ve nemin zararlarını bertaraf etmek üzere tamir, tadilat ve onarım projelendirilmelidir. Bu çerçevede ilkin sıhhi tesisat ve su yalıtım sistemleri başarılı bir şekilde kontrol altına alınmalı, ardından mutfak dolapları, mutfak tezgâhları, zemin uygulamaları, küf ve mantarların yoğunlaştığı alt dolapları, iç cephe boyası, aspiratör, ocak, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi teknolojik ürünlerin çevreleri başarıyla tadilat ve tamirattan geçirilmelidir. Ve tadilatçılara önem verilmelidir.

  Tadilat ve Tadilatçının önemi

  Tadilat deyip geçmemek lazım. Tadilat ve onarım işlerimizi tadilatçı firmalara verirken biraz daha dikkat etmeliyiz. Tadilat işlerinde tadilatçı ekipler kesinlikle deneyimli, sertifikalı ve uzman kadrolar tarafından yapılmalıdır. Tadilatçı ekip ne kadar çok uzman kadrodan oluşursa, yapılan işlerden o kadar çok verim alınır ve müşteri memnuniyeti kazanılır. Ne yazık tadilatçı firmalar bu konuya çok önem vermemektedir. ANTAKYA İZOLASYON politikası gereği tadilatçı kadrosuna önem vermektedir. ÖncÇelik müşteri memnuniyeti ve aynı zamanda hedef tadilatçı ekibin yaptığı uygulamalarda verim almaktır. Biz tadilatçı firmalar bu konularda ne kadar çok tadilatçı ekiplerimize önem ve özen gösterirsek, yapılan işlerde o kadar çok verim alır ve aynı zamanda ülke ekonomisine çok ciddi katkılarımız olacaktır. Tadilatçı firmalar bu konuda oldukça hassas olmalı, tadilatçı ekipler eğitimli ve deneyimli kadrolardan oluşturulmalı. Tadilatçı ekipler ne kadar çok eğitimli ve deneyimli olursa, iş kazaları o kadar çok önemli derecede azalacaktır. Biz ANTAKYA İZOLASYON tadilatçı ekip ve kadrolarımıza önem vermekteyiz. Aynı zamanda tadilatçı ekibimiz de işlerine önem vermektedir.

  Antakya İzolasyon

  Tadilat Onarım Projelendirme

  Antakya İzolasyon

  Antakya İzolasyon

  Tadilat Onarım Projelendirme

  Antakya İzolasyon

  Antakya İzolasyon

  Tadilat Onarım Projelendirme

  Antakya İzolasyon

  Antakya İzolasyon

  Tadilat Onarım Projelendirme

  Antakya İzolasyon